اسطوره ۵۸ساله شد؛ نابغه به روایت آمار

اسطوره ۵۸ساله شد؛ نابغه به روایت آمار

آی اسپورت – دیگو آرماندو مارادونا یکی از بهترین بازیکنان تاریخ مستطیل سبز، شمع تولد ۵۸ سالگی خود را فوت کرد. ستاره‌ای کاریزماتیک که عادت داشته هرجا که برود ضمن نمایش‌های فوق العاده، برای خودش جنجال و حاشیه هم درست کند. دیگو این روز‌ها هدایت باشگاه دورادوس ده سینالوئای مکزیک را بر عهده دارد و بدون حاشیه کارش را ادامه می‌دهد. به همین بهانه آمارهای جالبی از او را مرور کرده‌ایم:

۱) دیگو با پیراهن بوکاجونیورز موفق شد یک بار قهرمانی در لیگ آرژانتین را تجربه کند.

۲) پیراهن بارسلونا برای مارادونا ۲ قهرمانی در پی داشت که یکی لالیگا و دیگری جام‌حذفی بود.

۵) ناپولی دوران اوج باشگاهی مارادونا بود که موفق شد همراه با پارتنوپی ۲ بار قهرمان سری A شود، یک کوپا ایتالیا را فتح کند، به جام یوفا بوسه بزند و سوپرکاپ ایتالیا را بالای سر ببرد تا مجموعاً ۵ جام را به ویترین افتخاراتش اضافه کند.

۱) دیگو در تیم ملی آرژانتین یک بار قهرمانی در جام جهانی را با گل دست خدا فتح کرد. او قبلاً با جوانان آلبی سلسته قهرمان جهان شده بود.

۱۹۷۹) سالی پر از خاطرات خوب برای دیگو بود که قهرمان لیگ آرژانتین شد، توپ طلا و کفش نقره‌ای رقابت‌های جام جهانی جوانان را به دست آورد، بهترین بازیکن سال آرژانتین از نگاه روزنامه‌نگاران شد، بازیکن سال آمریکای جنوبی شد و همه چیز را برای چهره شدن به دست آورد.

۱۹۸۶) توپ طلا، کفش نقره‌ای و بیشترین پاس گل همگی در سال ۱۹۸۶ برای مارادونا به دست آمدند. او در این سال بهترین بازیکن از نگاه مجله معتبر وردساکر نیز شد و همین عنوان را در روزنامه فرانسوی اکیپ نیز صاحب شد.

۱۶) از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۷ مارادونا آقای گل تاریخ ناپولی بود.

۹۱) دیگو با پیراهن تیم ملی آرژانتین ۹۱ بازی انجام داد و از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۴ عضو آلبی سلسته بود.

۳۴) مارادونا برای تیم ملی آرژانتین موفق شد ۳۴ گل به ثمر برساند.