تحلیل فهرست پرسپولیس؛ ۲۷ نفر در ۳ گروه

تحلیل فهرست پرسپولیس؛ ۲۷ نفر در ۳ گروه

آی اسپورت – اصرار بر خلوت بودن تمرینات یکی از دغدغه‌های اصلی برانکو از زمان حضور در پرسپولیس بوده . زمانی که برانکو هدایت پرسپولیس را پذیرفت سرخ‌ها ۳۲بازیکن در لیست خود داشتند و برانکو در همان روزهای نخست چند بازیکن را از این جمع خط زد و در نخستین تابستانی که هدایت پرسپولیس را برعهده داشت تعداد بازیکنان این تیم را به ۲۵رساند. این پروسه در فصل ۹۵ و ۹۶ هم تکرار شد و پرسپولیس این فصل‌ها را هم با ۲۷بازیکن آغاز کرد و در فصل جاری نیز پس از باز شدن پنجره نقل و انتقالات این تیم تعداد بازیکنان پرسپولیس به ۲۷ رسید تا مشخص شود سرمربی کروات سرخ‌ها روی خلوت بودن تمرینات اصرار ویژه‌ای دارد. در تمام این مدت برانکو ترکیب خود را به سه گروه از بازیکنان تقسیم کرده، گروهی از بازیکنان که برای حضور در ترکیب اصلی در رقابت‌ هستند، بازیکنانی که به عنوان بازیکن ذخیره در ترکیب سرخ‌ها حضور دارند و گروه سوم، بازیکنان جوانی که شانس بسیار کمی برای حضور در ترکیب اصلی این تیم خواهند داشت. این دسته‌بندی و محدودیت‌هایی که برانکو برای هر گروه در نظر گرفته سبب شده تا همواره شاهد حضور تعداد محدودی از بازیکنان در تمرین پرسپولیس باشیم. در ادامه با جزئیات بیشتری این روند را در پرسپولیس مورد بررسی قرار خواهیم داد.

گروه نخست؛ یاران اصلی

برانکو از زمانی که هدایت پرسپولیس را برعهده گرفته به طور معمول بین ۱۲تا ۱۳بازیکن را برای ترکیب اصلی این تیم مدنظر قرار داشته است. تحت هدایت برانکو لیست ترکیب اصلی پرسپولیس کمتر دچار تغییر شده اما به دفعات شاهد این موضوع بوده‌ایم که پست بازیکنان اصلی این تیم به تناسب شرایط یا غیبت برخی از بازیکنان دچار تغییر شده است. برانکو اولویت خود را بازی کردن گروه اصلی بازیکنان خود قرار داده و بر همین اساس است که حسین ماهینی در دفاع راست، دفاع چپ و یا هافبک دفاعی برای این تیم به میدان رفته و در فصل جدید سیامک نعمتی در تمام نقاط زمین برای پرسپولیس بازی کرده است. حضور تعداد زیاد بازیکن در این بخش همواره دردسرساز بوده و برانکو به همین دلیل با قطعی شدن جذب بازیکن جدید، گادوین منشا را در لیست خروجی قرار داده است.

گروه دوم؛ ذخیره‌هایی برای روز مبادا

دومین گروه، بازیکنانی هستند که نیمکت‌نشینی آنها قابل پیش‌بینی است و اکر اتفاق خاصی رخ ندهد این بازیکنان تنها به عنوان بازیکن ذخیره شانس حضور در بازی‌ها را خواهند داشت. برانکو در این گروه به دنبال بازیکنانی بوده که برای حضور در ترکیب اصلی تلاش کنند و روندی رو به رشد داشته باشند. فصل گذشته بازیکنانی چون بشار رسن، احمد نوراللهی، محسن مسلمان و احسان علوان‌زاده در این گروه حضور داشتند، بازیکنانی که به طور معمول روی نیمکت بودند  برخی از آنها به عنوان گزینه ذخیره به میدان می‌رفتند که از این گروه نفراتی چون نوراللهی و رسن در فصل جاری بازیکنان کلیدی پرسپولیس بوده‌اند و مسلمان و علوان‌زاده با توجه به عدم رضایت برانکو از آنها به نوبت در لیست خروج قرار گرفتند. حال نیز برخی خریدهای جدید پرسپولیس در این بخش از لیست برانکو قرار خواهند داشت و برخی نفرات فیکس نیم‌فصل نخست نیز به این بخش منتقل خواهند شد و احتمال جدایی برخی از این نفرات در تابستان از پرسپولیس وجود خواهد داشت.

گروه سوم، جوانانی برای آینده

بخش سوم لیست پرسپولیس را بازیکنان جوان تشکیل می‌دهند. برانکو دو بازیکن نیم‌فصل نخست پرسپولیس (بهاروندی و عباسیان) را در این بخش از لیست خود کنار گذاشته و ۳ بازیکن جوان به جمع سرخ‌پوشان در این بخش اضافه شده‌اند. بازیکنانی چون اسدی و حسین‌پور و تا حدودی طاهرخانی و حسینی در این بخش موفق به جلب رضایت برانکو در نیم‌فصل اول شدند و حال سعید کریمی و به همراه محمد حسینی و امیرمحمد خارکش از آکادمی به جمع پرسپولیسی‌ها اضافه شده‌اند. بازیکنان این بخش در فصل جاری شانس کمی برای بازی خواهند داشت اما حداقل دو نفر از این جمع در بازی‌های لیگ برتر شانس حضور روی نیمکت را خواهند داشت. برانکو نسبت به این نفرات سخت‌گیری کمتری در مقایسه با بازیکنان دو گروه نخست دارد اما درجا زدن نفرات مذکور می‌تواند منجر به جدایی این بازیکنان از پرسپولیس شود. برانکو رسما عنوان کرده که تنها به دنبال جذب بازیکن جوان خواهد بود و این بدین معنا است که تنها در گروه سوم می‌توانیم شاهد حضور بازیکنان جدید در پرسپولیس باشیم.

تمرکز روی ۲۷بازیکن

۲۷ عددی است که برانکو در سالیان گذشته در تلاش بوده تا تعداد بازیکنان حاضر در تمرین پرسپولیس را روی آن ثابت نگه دارد؛ ۱۲تا ۱۳نفر در لیست اول، ۷ تا ۸ نفر در لیست دوم و مابقی نفرات در لیست سوم. لیست پرسپولیس در شرایط فعلی ۱۷ بازیکن دارد (بدون احتساب انصاری) که از این جمع ماهینی پس از عید نوروز شرایط بازی خواهد داشت. سرخ‌ها در شرایطی گادوین منشا، احمد بهاروندی و شاهین عباسیان را در لیست خروج قرار داده‌اند که محدودیتی در لیست خود نداشتند اما برانکو مصر بود که نفرات مذکور از پرسپولیس جدا شوند. چرایی اصرار وی به جدایی این بازیکنان و حتی جدایی بازیکنانی چون احسان علوان‌زاده در نقل و انتقالات زمستانی امسال و محسن مسلمان در تابستان را باید در درجا زدن و عدم میل به کسب موفقیت بیشتر و حضور در ترکیب اصلی جست‌وجو کرد. برانکو تمایل دارد این گروه از بازیکنان را در اختیار نداشته باشد تا اینکه با تداوم حضور این بازیکنان، سایر بازیکنان نیز تحت تاثیر روحیه پایین این نفرات قرار بگیرند.

مدال