داستان فقر تا ثروت/ گل‌های ۶میلیون پوندی

داستان فقر تا ثروت/ گل‌های ۶میلیون پوندی

آی‌اسپورت-  داستان فقر تا ثروت الکسیس سانچس در فیلم کوتاهی با عنوان الکسیس به نمایش در می‌آید که از خیابان‌های توکوپیا در شمال شیلی شروع می‌شود و به ستاره شدن در لیگ‌های طراز اول اروپایی می‌انجامد. در این مورد به‌خصوص، داستان فقر تا ثروت شگفت‌انگیز است. درست یک سال قبل سانچس با انتقال از آرسنال به منچستریونایتد پردرآمدترین بازیکن لیگ برتر شد و شیاطین سرخ با انتشار کلیپی ۳۶ ثانیه‌ای از او با پیراهن جدید در حال نواختن پیانو این خبر را اعلام کردند. 

شرایط معامله طوری بود که منچسترسیتی از میز مذاکره کنار رفت در حالی که خود را مدعی اصلی جذب این مهاجم می‌دانست. هنریخ مخیتاریان که ۳۵ میلیون پوند رویش قیمت گذاشته بودند، به‌عنوان بخشی از این قرارداد به آرسنال رفت و یونایتد موافقت کرد برای بازیکنی که پنج ماه دیگر بازیکن آزاد می‌شد، سالانه تا ۲۵ میلیون پوند بپردازد. مبلغ انتقال او ۷۵.۶ میلیون پوند بود به اضافه دستمزد پایه ۳۵.۲ میلیون پوند در سال یا ۳۹۱ هزار پوند در هفته. با احتساب حق تصویر و پاداش‌هایش هم که گفته می‌شود هر بازی که در ترکیب اصلی قرار بگیرد، ۷۵ هزار پوند می‌گیرد و اگر در هر فصل تعداد گل و پاس گل‌هایش به ۴۰ برسد، دو میلیون پوند پاداش می‌گیرد، دستمزد هفتگی او به ۵۰۰ هزار پوند می‌رسد.

به این فاکتور اضافه کنید ۱۰ میلیون پوند حق دلالی که سیتی را دور کرد اما بعد از یک سال شاید خوشحال‌تر می‌شدند اگر این کار را نمی‌کردند؛ چهار گل سانچس در ۱۲ ماه هر کدام حدود ۶میلیون پوند برای منچستریونایتد آب خورده است.

او گل تساوی را در نیمه‌نهایی جام حذفی برابر تاتنهام در ویمبلی زد و گل پیروزی بخش اواخر بازی مقابل نیوکاسل در اواخر مهر را به ثمر رساند که تنها گلش در این فصل لیگ برتر بوده؛ غیر از این چیز زیادی نمی‌شود از ۳۲ بازی او درآورد.

ژوزه مورینیو گفته بود ما بهترین عملکرد سانچس را این فصل می‌بینیم اما بیش از نیمی از بازی‌های او در لیگ برتر به‌عنوان یار جانشین بوده و تنها در یک مسابقه در همه رقابت‌ها ۹۰ دقیقه در زمین بوده. اخیرا بعد از طی دوران مصدومیت همسترینگ سعی کرده به شرایط ایده‌آل جسمانی برسد و ممکن است جمعه شب در دیدار با تیم سابقش آرسنال در جام حذفی برای دومین بار زیر نظر اوله‌گونار سولشر در ترکیب اصلی قرار گیرد، اگر این اتفاق بیفتد همه چشم‌ها در «امارات» به او است.

سولشر بعد از پیروزی این هفته برابر برایتون که سانچس ۹۰ دقیقه روی نیمکت بود، گفت: «او آمادگی صددرصد برای بازی ندارد چون مدتی دور بوده اما شاید به بازی جام حذفی برسد.»
مربی موقت نروژی ترجیح می‌دهد از مارکوس رشفورد، آنتونی مارسیال و جسی لینگارد به‌عنوان مثلث هجومی استفاده کند و این یعنی سانچس و روملو لوکاکوی ۷۵ میلیون پوندی باید به نقش ذخیره در تیم راضی باشند.

اما قرار نبود اینطور شود وقتی سانچس با آن همه سر و صدا به یونایتد آمد. او قرار بود سرنوشت‌ساز باشد و خریدی که بتواند یونایتد را دوباره مدعی قهرمانی کند اما در عوض به آنخل دی‌ماریا و رادامل فالکائو پیوست به‌عنوان بازیکنان آمریکای جنوبی که آمدنشان به منچستریونایتد اشتباه بزرگی بود. اما با همه مشکلات، او یک سختکوش کاملا حرفه‌ای در یونایتد است. مثلا وقتی مورینیو به بازیکنانش آزادی داد که در روز مسابقه در هتل لاوری رفت و آمد کنند، سانچس یکی از معدود کسانی بود که طبق روال معمول کارهایش را انجام داد. 

گاهی در زمین هم خیلی می‌کوشد که اثری بگذارد تا جایی که گزینه آسان را نادیده می‌گیرد و می‌خواهد حمل توپ کند و خیلی مواقع هم مسوول لودادن توپ بوده. او آشکارا نمی‌توانست با سیستم کاری مورینیو منطبق شود و نخستین بار در بازی جام حذفی اسفند گذشته مقابل برایتون بیرون گذاشته شد و بعدا اعتراف کرد از تیم ملی کناره گرفته تا روی بهبود عملکرد باشگاهی‌اش تمرکز کند: «از خودم انتظار زیادی دارم، توقع بهتری داشتم. بعد از آمدن به منچستریونایتد، سخت بود که سریع تغییر کنم. تغییر باشگاه هم سخت بود، چون نخستین بار بود که در ژانویه تیمم را عوض کردم اما در زندگی من چیزهای سخت زیادی وجود داشته.»
نگرانی از اینکه سانچس درباره تصمیم به آمدن به یونایتد دچار تردید شده، آشکار شد چون در زمین تمرین کارینگتون ناراحت به نظر می‌رسید و بیشتر خودش به تنهایی غذا می‌خورد. سانچس آدم درون‌گرایی است و هنوز هم تنهایی را ترجیح می‌دهد و البته بیشتر دوست دارد با سایر بازیکنان اسپانیولی زبان، مثل داوید دخئا، خوان ماتا، آندر اررا و مارکوس روخو همزبان شود.

بعد از آنکه مدتی در هتل لاوری بود، با نامزد و دو سگ محبوبش به خانه روخو نقل مکان کرد. شهریور اعلام کرد رابطه‌اش با مایته رودریگس، بازیگر شیلیایی، به هم خورده و وقتی آبان در خانه جدید عکس‌هایش را منتشر کرد، توجه هواداران به این نکته جلب شد که همه عکس‌هایی که منتشر می‌کند با سگ‌هایش است. 

این تنهایی و افسردگی باعث شد باشگاه به او اجازه دهد کریسمس را در شیلی بگذراند، او در سانتیاگو خانه دارد و همچنین توکوپیا که خانواده و دوستان قدیمی‌اش آنجا هستند. او که در کشورش یک قهرمان محسوب می‌شود، در موسسات خیریه کودکان شرکت و هدایایی را تقدیم کرد. باشگاه احساس می‌کرد او علاوه بر همسترینگ باید روانش را هم درمان کند، به خاطر یک سال سختی که داشته، به خاطر ناکامی‌هایش در منچستریونایتد، نرسیدن شیلی به جام جهانی و بر هم خوردن رابطه با نامزدش. 

جالب بود که بازگشت او به منچستر همزمان شد با روزهای اخراج مورینیو. او ویدئویی از خودش منتشر کرد که در حال رانندگی به سمت در ورودی زمین تمرین یونایتد بود و آهنگ فیلم گلادیاتور با عنوان «ما حالا آزاد هستیم» را گوش می‌داد. 

فرصت خودنمایی برای سولشر چندان برایش پیش نیامده. آسیب‌دیدگی او در برد جام حذفی مقابل ردینگ بدتر شد و در روز آخر اردوی دبی گفت وضع همسترینگش خراب است و از آن موقع بازی نکرده.
او در موقعیتی است که مصمم به ایجاد تغییر است، می‌خواهد خودش را ثابت کند و نشان دهد دستمزد فوق‌العاده بالایش بی‌جهت نیست. اگرچه به تصویر کشیدن اینها در فیلم کوتاه او ممکن نیست اما سانچس امیدوار است فیلمش در یونایتد پایان خوشی داشته باشد. 

منبع: دیلی میل